Britu impērijas lepnums Ziemeļeiropas ziemā!

Britu autobūves vēstures leģendārākais automobilis Mini Cooper uz brīdi bija piestājis, lai sasveicinātos ar īstu ziemu, kādu miglainajā Albionā nekad neizdodas sastapt.

 

Ar Mini Cooper ir braukusi gan rokgrupa “Beatles”, gan Misters Bīns un vēl neskaitāmas slavenības un personāži. Sešdesmitajos gados tas kļuva par britu popkultūras simbolu, jo bija tiem laikiem unikāls spēkrats, kas izmainīja automašīnu ražošanas filozofiju.

 

Ikoniskais Mini Cooper dzima galvenokārt, pateicoties 1956. gada Suecas krīzei, kas izraisīja degvielas trūkumu Lielbritānijā un visā Eiropā. Degvielai tika iedalītas kvotas, kas krietni iedragāja lielo un izslāpušo automašīnu pārdošanu. Tas bija īstais laiks mazo un ekonomisko automašīnu uznācienam, vispirms Itāliju iekaroja Fiat “500”, bet 1959. gadā Lielbritāniju un Eiropu arī Mini Cooper.

 

BMC (British Motor Corporation) vadītājam Leonardam Lordam arkārtīgi nepatika vācu mazie “burbuļauto”, kas tika importēti Lielbritānijā. Lai ielas atbrīvotu no šīm automašīnam, viņš uzdeva izveidot patiesu kompaktauto ar vairākiem pamatnosacījumiem – automašīnai jāietilpst kastē ar izmēriem 3 m x 1,2 m x 1,2 m, pasažieru nodalījumam jābūt 1,8 m garumā, bet visai automašīnai jābūt ne garākai par trim metriem.  Dzinējs jāņem no kāda esoša spēkrata, lai nezaudētu laiku un resursus jauna izgatavošanā.

 

Tā dzima Mini Cooper, kas no 1959. gada piedzīvoja vairākas paaudzes un neskaitāmus uzlabojumus, tomēr vienmēr tika saglabāts vizuālais tēls un koncepts – mazs, ekonomisks auto. 2000. gada oktobrī no konveijera noripoja pēdējais tradicionālais Mini Cooper. Kopumā pārdoti tika ap 5,4 miljoniem kompakto bitīšu. Mini vārds atdzima vairākus gadus vēlāk BMW paspārnē, bet tas jau ir cits stāsts.